DUŠAN PLICHTA – BIOHACKING – 19.06.2018

3. júla 2018
Kategória: #všetky

Dušan Plichta je momentálne veľmi úspešný biohacker, bloger, CEO značky Powerlogy, ale hlavne inšpiratívny človek meniaci svet. Dušana sme spoznali na začiatku jeho strmého rastu v roku 2014, kedy s nami spolupracoval ako biosignature špecialista. Od tej doby nepoľavuje jeho zvedavosť a nadšenie v oblasti zdravia a výkonu. Minulý rok na jeseň sa zúčastnil stretnutia tých najväčších špecialistov z tejto oblasti na Biohacker conference v USA. Po jeho návrate sme viedli dlhú debatu na témy svetových trendov a nových prístupov. Bolo to veľmi energizujúce stretnutie, kde sme zistili, že máme rovnaký pohľad na prístupy k strave, zdraviu, mentálnej a fyzickej sile. Uvažovali sme, že by stálo za to urobiť prednášku, kde by sme tieto témy otvorili. Pevne veríme, že sa Dušan rozhovorí aj o iných témach a vy si odnesiete mnoho inšpirácií. 

 

Ondrej Pavlák ako spoluzakladateľ SI a odborník biosignature v rozhovore s Dušanom PlichtomDušan, ako sa stal Dušan Plichta tým čím je dnes?No neviem presne z fleku oficiálne odpovedať na to čím som dnes, pretože svet z môjho doterajšieho poznania funguje tak, že každý vníma tvoju osobnosť, úspech či neúspech len na základe informácií, ktoré má k dispozícii a jeho vlastných presvedčení a perspektívy.Oproti mladému nadšenému Dušanovi, ktorý chcel mať vždy pravdu a pomáhať ľuďom na základe jeho jasných odporúčaní a rád som teraz starší a o niečo múdrejší… Hovorím o niečo, pretože si sám čím ďalej tým viac uvedomujem komplexitu realizácie ľudského a teda vlastného potenciálu. V súčasnosti už viem, že zmena nie je len o zmene stravy alebo zmene prístupu k cvičeniu, ale že zmena si vyžaduje v prvom rade zmenu presvedčení a prácu s vlastným jadrom osobnosti, emóciami, tréningom mysle a v neposlednom rade aj istú dávku spirituality. V porovnaní s minulosťou viem jasne na čo slúži meditácia a čo znamená uvedomelosť. To, či to už mám obsiahnuté aj prakticky sa ešte nedá povedať, ale na druhej strane vidím, že keď sa mi to darí, tak rastiem. Nie len ja ako osobnosť a otec, ale aj business, kde sa asi najviac premietajú moje vízie a nápady.A tak, keď by som mal vlastnému synovi odporučiť nejakú múdrosť ako byť úspešný, tak by som povedal, aby pracoval komplexne na svojej osobnosti a vlastnej uvedomelosti. Myslím si, že to funguje na všetkých a neverím v šťastie v podnikaní, alebo nejaké super príležitosti, či náhody. Všetko vychádza z rozhodnutia, že keď chcem, tak to dokážem a keď niečo nefunguje, tak je to moja zodpovednosť a musím vyšpekulovať ako zmeniť prístup, návyky, či aktivity, tak aby to fungovalo.Chodíš teraz po svete, zbieraš nové inšpirácie a taktiež môžeš sledovať, kam sa uberajú svetové trendy v oblasti „biohackingu“. Aký je rozdiel medzi nami a svetom? Kam to bude smerovať?

Ja vidím budúcnosť vo výžive mozgu, mentálnom tréningu, ktorý oproti ťažko uchopiteľnej meditácii v ponímaní východných kultúr začína byť vďaka novým technológiám krásne aplikovateľný a merateľný. Ďalej vidím budúcnosť v lepšej diagnostike, nootropikách a psychedelikách. Keď si to uvedomíme, tak na Slovensku v podstate nemáme jedno miesto, kde by som prišiel a získal komplexné a relevantné dáta (biomarkery) pre zhodnotenie môjho naozajstného zdravia. Tzn., zdravia buniek,  mitochondrií, reálny stav individuálnych intolerancií a alergií, či špecifických porúch metabolizmu, aktuálny stav mikrobiómu, vitamínové a minerálové profily, či genetické predispozície. Ak ale také miesto poznáte, dajte vedieť, hneď som tam.

Zatiaľ som do seba investoval asi „len“ 15 000 – 17 000 eur cez rôzne testy a hľadanie súvislostí. Niečo o sebe viem, ale zostaviť celú skladačku individuálnej diagnostiky stojí čas i peniaze.

V USA sú už niekde inde a budúcnosť je asi taká, že na jednom mieste odovzdáme moč, sliny, krv a doma pri počítači už len počkáme na výsledky v krásnom vizuálnom zobrazení aj s individuálnou interpretáciou a konkrétnymi a špecifickými protokolmi pre riešenie problémov. Z tohto pohľadu sa to už aj postupne deje, kedy sa klasická medicína konvertuje postupne na funkčnú medicínu, kde spolupracuje na riešení doktor, psychológ, výživár, tréner, či ďalší vybraný špecialista.

V tomto obore sa veľmi často človek nevyzná. Existuje veľmi veľa protichodných informácií o tom čo jesť, ako trénovať, čo robiť. Ako to vidíš Ty?

Súhlasím, že aj tým, čo som spomenul vyššie, som mohol mnohým ľuďom pomotať hlavu! Čo si však treba uvedomiť, mňa zaujíma vysoký výkon a to nie v prvom rade fyzický, ale mentálny a teda, kognitívne schopnosti a adaptácia, alebo inak povedané zvládanie rôznych typov stresu.

Silné zdravie a hodnoty percenta tuku, či iné biomarkery sú pri tejto debate pre mňa akýmsi štandardom. Väčšina priemernej populácie má však nízky štandard vnímania zdravia. A z tohto dôvodu sa mi nezdá až také komplikované zabezpečiť silné zdravie a optimálny výkon. Treba si len nastaviť vyššie a správne štandardy. Samozrejme individualizácia je veľmi potrebná. Keď začneme naozaj vnímať svoje telo, osobné vyladenie postupne príde. Ako skúsený manažér a podnikateľ som prešiel niekoľkými kurzami a predmetmi kritického myslenia a štatistikami. Preto si dovolím tvrdiť, že na individuálnej úrovni sme síce rozliční, no na druhej strane sme si štatisticky veľmi podobní. Preto ak vám poviem 5 návykov pre efektívnu životosprávu 21.storočia, tak som si minimálne na 95% istý, že na 80% z vás budú veľmi dobre fungovať. A to, či ste v tom menšom percentuálnom zastúpení je na vašej zodpovednosti, rovnako ako na mojej, keď mi Ty Ondro odporučíš nejaký protokol cvičenia a ja cítim, že mi nesedí alebo ma nebaví. Možností, ktorou cestou sa vydáte je niekoľko, ale princípy sú väčšinou tie isté.

Aké máš v súčastnosti výzvy? Do čoho sa chceš pustiť?

Najväčšia výzva ostáva manažment vlastnej energie a potom rozhodnutia pre správne činy a projekty. Každopádne chcem na Slovensko priniesť progres cez oblasť, ktorej sa venujem a pomôcť ľuďom svojim dielom a podnikaním k produktívnemu a naplnenému životu v silnom zdraví. Alebo jednoducho verím, že čím viac z nás bude realizovať vlastný potenciál a oslobodí sa z väčšej miery  od tlakov spoločnosti a systému, tak nám tu bude oveľa lepšie, spokojnejšie a prajnejšie.

Žijeme v hektickej dobe a zdá sa, že najcennejšou komoditou je v súčasnosti čas. Ako sa Ti darí zvládať podnikanie a rodinu?

Ako som spomenul v predchádzajúcej odpovedi, tak je to mojou najväčšou výzvou, pričom neverím v manažment času, ale oveľa viac v manažment energie.

Aj keď sa zdá, že žijeme v hektickej dobe, ja si to celkom nemyslím. Skôr podliehame vytváraným ilúziám fiktívnej reality, ktorá nám sľubuje rýchly úspech a životný štýl, kde vraj môžeme mať všetko. Hneď tu a teraz a bez extra námahy. Keď Ti to tak hovorím a ako Ťa poznám, tak asi len krútiš hlavou. Čudoval by si sa, aké hodnoty a názory na život majú súčasní stredoškoláci a vysokoškoláci.

Ak by si mohol ľuďom poradiť len jednu vec pre viac vitality, ktorú by mohli aplikovať v bežnom živote, čo by to bolo?

Začať od hlavy…ale nie to klišé, ale že si treba vedieť povedať, alebo mať pevnú vôľu. Začal by som otázkami výživy mozgu pre stabilnú energiu. Ako skvelý bonus odporúčam metódu Wima Hofa, v ktorej za posledný rok vidím rovnaký prínos ako v pohybe a správnom cvičení. Ide o spojenie fyzického vystaveniu sa extrémnemu chladu, mentálneho tréningu, dýchacích cvičení a meditácie.

Po dlhom čase som pri praktizovaní dýchacích cvičení a otužovaní, zažil stavy eufórie aj kumulácie energie aké som predtým zažil len pri bungee jumpingu.

Páči sa Vám článok?

biohacking
dušan plichta
zdravie
Profesionálne prostredie
Unikátne metódy
Klientská zóna
9 rokov na trhu
Osobný prístup

Kontaktujte nás

+421 917 219 436
  • Slovak Strength Institute s.r.o.
  • Vyšehradská 10
  • 851 06 Bratislava
  • Zobraziť na mape
PO 06:00 - 21:00
UT 06:00 - 21:00
ST 06:00 - 21:00
ŠT 06:00 - 21:00
PI 06:00 - 21:00
SO 09:00 - 14:00
NE 09:00 - 14:00
Dohodnite si bezplatnú úvodnú konzultáciu