DENIS FREUDENFELD – odborník na pohyb – 28.06.2018

5. júla 2018
Kategória: #všetky

Denisa poznáme už viac ako dva roky a za ten čas nás nesmierne inšpiruje jeho stoický kľud pri práci, jemný a ľudský prístup ku klientovi, neuveriteľná odbornosť a rozhľadenosť, silná charizma a humor v bežnom kontakte s ním. V odbornej sfére fyzioterapie je jeho meno veľmi známe, populárne a veľkým pojmom. Stojí za úspechmi našich svetových športovcov posledných rokov. Spolupracoval s Matejom Tóthom a Nasťou Kuzminovou pri ich úspechoch na majstrovstvách sveta a aj na olympijských hrách.

Denis je odborníkom na pohyb. Rozumie zraneniam a problémom pohybového aparátu a vďaka svojim vedomostiam a skúsenostiam je majstrom individualizácie. Okrem iného sa venuje projektu pohybového rozvoja detí.

Denis nám poskytol krátky rozhovor, aby sme Vám priblížili jeho inšpiráciu, zanietenosť a odbornosť v práci.

Denis, ako si sa dostal k tejto práci, čo Ťa na nej napĺňa a aké máš ambície do budúcna?

Vždy som inklinoval k silovému tréningu, neskôr ma začalo viac zaujímať ako svaly pracujú. A keď som niekde čítal, že svaly pracujú vo svalových zreťazeniach, myslel som, že som objavil Ameriku. Vtedy som si uvedomil, že toto je to čo je pre mňa dôležité a chcem sa tejto práci naplno venovať. Do budúcna chcem vypracovať koncept, ktorý by našiel uplatnenie práve v SI a spolupodieľať sa na jeho zavedení do praxe.

Si odborníkom na pohyb a držanie tela. V tomto smere to vyzerá v súčastnosti ako epidémia zlého držania tela a čím ďalej tým viac sú ľudia nútení vyhľadávať odborníkov, aby im pomohli. Z našej skúsenosti sa za posledné roky posunula hranica zo štyridsiatnikov, ktorí takéto veci riešili, až na teenagerov. V čom si myslíš, že je problém?

Myslím si, že to je daň za to, že ako populácia sme zoslabli. Je dokázané, že dnešná mládež v porovnaní s rovesníkmi spred niekoľko desaťročí je omnoho slabšia. Čiže nielen pohybová inaktivita ako taká, ale aj deficit silovej zložky pohybu je príčinou tohto problému.

Vo svojej práci často pracuješ s bránicovým dýchaním. Je to naozaj základ a ak áno tak prečo?

Kvalitná aktivita bránice podmieňuje kvalitné nastavenie trupu ako celku. A funguje to aj naopak. Príroda to vymyslela veľmi sofistikovane, pretože dýchať musíme a dýchame stále. Čiže tento neustále sa opakujúci mechanizmus evolúcia použila na stabilizáciu ľudského tela. Bránica sa pripraví na pohyb, už len pri pomyslení naň. Preto základ správneho a zdravého pohybu tvorí dokonalá funkcia bránice.

Je veľmi zaujímavé, že si dosiahol také úspechy s profesionálmi v rôznych športoch. V čom je tajomstvo tvojej univerzálnosti? Existuje šport, v ktorom by si chcel pôsobiť?

Určite to nie je tajomstvo. Je to spôsobom ako sa pozerám na pohyb a jeho interpretovanie na základe vývojovej kineziológie. Od narodenia až po prvé samostatné kroky si dieťa odskúša všetky základné pohyby v rôznych rovinách. A my, v staršom veku, nič nové nepoužívame, iba pohyb modifikujeme a kombinujeme. Počas kariéry som sa stretol s mnohými druhmi športov a športovými disciplínami. A neviem si predstaviť, že by som zostal iba pri jednom z nich.

Vieme, že máš pozitívny názor na silový tréning. V čom vidíš výhody prepojenia fyzia a sily?

Uvedomme si, že ľudské telo je udržiavané v rôznych polohách svalovou aktivitou. Táto aktivita je podmienená kondíciou jednotlivých svalov. A kondíciu svalov môžeme merateľne ohodnotiť, čiže zmerať svalovú silu. Ak chceme kvalitne pracovať s ľudským telom, musíme sa pozerať na pohyb ako celok. To znamená posilňovať, uvoľňovať, zabudovávať svaly do funkčných pohybov. A samozrejme to všetko spolu s kvalitnou aktivitou bránice.

Páči sa Vám článok?

Profesionálne prostredie
Unikátne metódy
Klientská zóna
9 rokov na trhu
Osobný prístup

Kontaktujte nás

+421 917 219 436
  • Slovak Strength Institute s.r.o.
  • Vyšehradská 10
  • 851 06 Bratislava
  • Zobraziť na mape
PO 06:00 - 21:00
UT 06:00 - 21:00
ST 06:00 - 21:00
ŠT 06:00 - 21:00
PI 06:00 - 21:00
SO 09:00 - 14:00
NE 09:00 - 14:00
Dohodnite si bezplatnú úvodnú konzultáciu