10 dôvodov prečo neobchádzať spánok

7. januára 2019
Kategória: #všetky
Autor: Ondrej Pavlák

10 DÔVODOV PREČO NEOBCHÁDZAŤ SPÁNOK

Spánok je základná biologická potreba a jeho kvalita sa odráža do všetkých aspektov nášho života.

  1. Nedostatok spánku spôsobuje priberanie

Nedostatok spánku je spojený s drastickým nárastom obezity. Podľa dlhodobých štúdií robených na širokej vzorke populácie vrátane detí sa zistila silná korelácia medzi nedostatkom spánku a nárastom priberania a obezity. V číslach to znamenalo, že až dve tretiny ľudí z výskumu pri dlhodobom nedostatku spánku spadali do kategórie obéznych ľudí bez ohľadu na vek a pohlavie.

  1. Ľudia s dostatkom spánku majú tendenciu jesť menej kalórií

Štúdie preukázali, že pokiaľ nemáme dostatok spánku, na druhý deň pociťujeme väčší hlad a máme tendenciu jesť viac kalórií (až o 40%). Krátkodobý nedostatok spánku spôsobuje nadmerné vyplavovanie grelínu (hormónu hladu), pri dlhodobom nedostatku spánku sa aj znižuje vyplavovanie leptínu (hormónu sýtosti) čo ešte viac prehlbuje náš apetít.

  1. Dobrý spánok zlepšuje našu koncentráciu a produktivitu

Spánok je dôležitý pre funkciu nášho mozgu. Mnohé aspekty ako učenie sa, koncentrácia, produktivita alebo výkon úzko súvisia s kvalitou spánku. Jeho nedostatok negatívne vplýva na fungovanie mozgu podobne ako pri intoxikácii alkoholom. V štúdii robenej na zdravotníckom personále v skupine s pracovnou dobou dlhšou ako 24 hodín sa vyskytlo o 36% viac prípadov odborných chýb ako u skupiny s dostatkom spánku. Na druhej strane kvalitný spánok zlepšuje naše riešenie problémových situácií a zlepšuje pamäť či už u detí alebo dospelých.

  1. Kvalitný spánok zvyšuje fyzický výkon

V štúdii robenej na hráčoch basketbalu, dlhší spánok signifikantne zlepšil rýchlosť, presnosť, reakčný čas a mentálnu bdelosť. V inej štúdii na vzorke 2800 žien sa prejavil nedostatok spánku v pomalšej chôdzi, menšej sile úchopu a taktiež mali väčšie problémy pri vykonávaní pohybových aktivít.

  1. Nedostatok spánku zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej mŕtvice

Je známe, že kvalita a dĺžka spánku má vplyv na naše zdravie. Nekvalitný a kratší spánok zvyšuje výskyt chronických ochorení. Pri porovnávaní výsledkov z 15 tich štúdií zameraných na spojitosť spánku so zdravím sa zistilo, že u ľudí s nedostatkom spánku sa signifikantne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení alebo mozgovej mŕtvice v porovnaní s tými čo mali pravidelný 7 až 8 hodinový spánok.

  1. Spánok vplýva na metabolizmus glukózy a faktory spôsobujúce diabetes typu 2

Experimenty dokázali, že obmedzenie dĺžky spánku ovplyvňuje krvný cukor a zhoršuje inzulínovú senzitivitu. V štúdii robenej na zdravých mladých mužoch pri obmedzení spánku na 4 hodiny v šiestich za sebou idúcich dňoch sa prejavovali symptómy začínajúceho diabetu. Tieto symptómy odzneli po týždni kedy zvýšili množstvo spánku. V bežnej populácii u ľudí s menej ako šiestimi hodinami spánku dramaticky narastá riziko ochorenia diabetes typu 2.

  1. Zlý spánok je spojený s depresiami

Problémy s mentálnym zdravým ako depresie úzko súvisia so zlou kvalitou spánku a jeho poruchami. Odhaduje sa, že až 90% ľudí s depresiami sa sťažuje na problémy so spaním. Zlý spánok sa taktiež spája so zvýšeným rizikom samovrážd. U ľudí s insomniou alebo apnoe je taktiež signifikantne zvýšené množstvo depresií ako u ľudí s dobrým spánkom.

  1. Spánok zlepšuje imunitu

Preukázalo sa, že už malý nedostatok spánku má negatívny vplyv na imunitu. Vo veľkom dvojtýždňovom výskume vedci zisťovali náchylnosť na bežné prechladnutie, kde ľuďom dávali nosné kvapky s takýmto vírusom. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí spali menej ako 7 hodín a za noc mali trojnásobne väčšiu šancu ochorieť ako ľudia čo spali 8 hodín. Ak často trpíte nádchou, dbajte na to, aby ste mali 8 hodín kvalitného spánku.

  1. Zlý spánok a jeho spojitosť so zápalmi

Spánok môže zásadne ovplyvňovať zápalové procesy v tele. Faktom je, že nedostatok spánku aktivuje nežiadúce zápalové markery a poškodzuje bunky. Nedostatok spánku silne koreluje s dlhodobými zápalmi v tráviacom trakte, čo sa prejavuje ako zápalové ochorenie čriev. Jedna zo štúdií zistila, že u ľudí s crohnovou chorobu, ktorí mali nedostatok spánku, sa dvojnásobne často objavovala recidíva ako u pacientov, ktorí spali dobre. Vedci dokonca odporúčajú hodnotiť spánok ako predikciu vývoja ochorení pre ľudí s dlhodobými zápalovými problémami.

  1. Spánok ovplyvňuje emócie a sociálne interakcie

Nedostatok spánku znižuje našu schopnosť sociálnej interakcie. Potvrdilo to niekoľko štúdií, ktoré ako diagnostiku používali test emocionálneho fasciálneho rozpoznávania. Jedna zo štúdií taktiež potvrdila u ľudí s nedostatkom spánku neschopnosť rozpoznávať hnev alebo radosť. Na základe týchto zistení sa vedci domnievajú, že nedostatok spánku nám znižuje schopnosť rozpoznávať dôležité sociálne podnety a spracovávať emocionálne informácie.

Páči sa Vám článok?

Profesionálne prostredie
Unikátne metódy
Klientská zóna
9 rokov na trhu
Osobný prístup

Kontaktujte nás

+421 917 219 436
  • Slovak Strength Institute s.r.o.
  • Vyšehradská 10
  • 851 06 Bratislava
  • Zobraziť na mape
PO 06:00 - 21:00
UT 06:00 - 21:00
ST 06:00 - 21:00
ŠT 06:00 - 21:00
PI 06:00 - 21:00
SO 09:00 - 14:00
NE 09:00 - 14:00
Dohodnite si bezplatnú úvodnú konzultáciu